Uzroci pojave probavnih smetnji
Brz i haotičan tempo života privlače mnoge nezdrave navike: konzumacija brze hrane u nedostatku vremena za kuhanje, sjedilački način života, puno stresa nakupljenog tokom dana, samoliječenje. Ovo su neki aspekti koji utječu na ravnotežu probavnog sistema.
Poremećaji rada crijeva pojavljuju se u nekoliko oblika. Oni se mogu manifestirati bolom u donjem dijelu trbuha, nadutošću, zatvorom, proljevom ili u obliku crijevnih plinova i žgaravice.
Aspekti koji se mogu činiti beznačajni imaju ustvari veliku važnost u pravilnom funkcioniranju rada crijeva. Stoga bi u svom svakodnevnom životu trebali uzeti u obzir nekoliko bitnih faktora.
Faktori koji uzrokuju nastanak probavnih smetnji
Sjedilački način života se najčešće javlja zbog vrlo užurbanog i žustrog načina života. Nemate dovoljno vremena za sport, no on bi trebao zauzeti važno mjesto na Vašoj listi prioriteta. Manjak kretanja dovodi do pojave različitih zdravstvenih problema, a utječe i na kvalitetu rada crijeva. Metabolizam je zbog toga usporen, kao i cirkulacija krvi. Započnite fizičku aktivnost i svakodnevno se bavite sportom barem 30 minuta. Ako imate premalo vremena, uključite kretanje u svakodnevnu rutinu, idite na posao biciklom ili pješke, penjite se stepenicama, ustanite sa stolice dok razgovarate na telefon.
Nedovoljna konzumacija tekućine
Tekućina je ključna za pravilnu probavu i apsorpciju hranljivih sastojaka iz hrane. Slaba konzumacija vode i drugih tekućina rezultiraju zatvorima. Za pravilnu probavu, pijte oko dva litra tekućine dnevno.
Prehrana siromašna vlaknima je vodeći uzrok poremećaja rada crijeva. Voće i povrće bogato vlaknima ne bi smjelo izostati s Vašeg tanjira niti jedan dan. Stručnjaci preporučuju konzumaciju 5 komada voća i povrća dnevno jer ta količina osigurava dobar dio dnevnih potreba za vlaknima.
Načini prevencije probavnih smetnji
Na kvalitet života utječu ovakvi poremećaji rada crijeva. Da biste izbjegli nelagodu, uzmite u obzir sljedeće načine prevencije:
-
Konzumirajte samo oprano voće i povrće. Ako nije dobro očišćeno, možete unijeti u organizam bakterije i mikrobe koji uzrokuju brojne probavne smetnje.
-
Pravilno se hidratizirajte. Pijte dovoljno tekućine i redovito pijte vodu da biste se hidratizirali.
-
Obratite pažnju na rok trajanja proizvoda koje kupujete. Također budite oprezni s hranom i namirnicama koje spremate u hladnjak. Od trenutka kada ih otvorite, one gube valjanost otisnutu na ambalaži. Pojedite ih za 2-3 dana, dok su još dobre.
-
Jedite redovne i uravnotežene obroke. Važno je pridržavati se tri glavna obroka u danu kako biste dobili sve hranljive tvari koje Vam tijelo treba i imali zdravu probavu. Između tri glavna obroka ubacite dva međuobroka (voće, jogurt, integralne žitarice) kako biste izbjegli osjećaj gladi.
-
Konzumirajte dovoljno vlakana (25-30 g/dan). U svakodnevnu prehranu uključite proizvode bogate vlaknima koji se nalaze u voću, povrću i žitaricama. Vlakna kontroliraju aktivnost probavnog sistema i reguliraju poremećaje rada crijeva.
-
Smanjite ili eliminirajte hranu koja stvara nadutost. Namirnice koje izazivaju crijevne plinove uključuju: grah, kupus, brokulu, luk, jabuke, gljive, indijske oraščiće, itd. Prije nego što isključite ove namirnice, testirajte vlastitu toleranciju na njih.
-
Pijte čaj od đumbira. On pomaže u poticanju probave, kao čaj od mente (ne preporučuje se osobama koje pate od gastroezofagealnog refluksa ili žgaravice).
-
Preporučuje se da ne liježete najmanje 30 minuta nakon obroka. Vaše tijelo mora probaviti hranu, a njegov vodoravni položaj može izazvati gastroezofagealni refluks. Lagana šetnja pomaže kod bolje probave hrane.
-
Jedite u ugodnom okruženju i žvačite vrlo pažljivo. Tako ćete pomoći Vašem probavnom sistemu.
-
Redovito vježbajte. Kretanje potiče kontrakciju crijevnih mišića i na taj način pridonosi pravilnom načinu probave. Ne bavite se fizičkom aktivnošću odmah nakon obroka, neka prođu barem 2-3 sata.
Jeste li znali…
-
da stres negativno utječe na rad crijeva?
-
da je 80% probavnih smetnji uzrokovano neuravnoteženom prehranom?
-
da se za bolju probavu voće može konzumirati barem 30 minuta prije obroka ili kao međuobrok?
-
da kahva s mlijekom i malo meda potiče crijevnu peristaltiku, ali da se nakon obroka preporučuje nezaslađena crna kahva koja olakšava probavu?
-
da cjelovite žitarice značajno pridonose u udjelu vlakana, uz voće i povrće?