Bilo da imate više godina radnog iskustva ili ste tek diplomirali,za Vas postoji prilika za zapošljavanje u Nestleu. Potražite poslove ovdje.
Nabavka kakaa

Kakao je ključni sastojak naših konditorskih proizvoda, a posebno čokolade. Međutim, uzgoj kakaa uključuje brojne izazove, poput krčenja šuma, rizika od dječjeg rada i niskih prihoda za porodična poljoprivredna gazdinstva koja uzgajaju kakao.
Naš napredak prema odgovornoj nabavci kakaa
88.9
%
163643
1737740
Plan Nestlé Cocoa, zajedno s certifikacijskim sistemom Rainforest Alliance, pomažu nam da se aktivno bavimo ovim društvenim i ekološkim problemima kako bismo stvorili održiv lanac opskrbe kakaom. Cilj nam je da do 2025. godine 100% kakaa nabavljamo kroz plan Nestlé Cocoa.
Naš Program za pomoć u bržem ostvarivanju prihoda (The Income Accelerator Program), koji je prvi put uveden na Obali Slonovače, sada je uspješno prošao fazu ispitivanja i trenutno se uvodi i u Gani.
Naš pristup nabavci kakaa
Nestlé Cocoa naš je plan za izgradnju odgovornijeg lanca opskrbe kakaom. Sarađujemo s uzgajivačima, zajednicama, lokalnim i međunarodnim organizacijama na razvoju i provođenju rješenja za probleme s kojima se suočavaju zajednice koje uzgajaju kakao.
Baš kao što sarađujemo s poljoprivrednim zajednicama, želimo osigurati da i naši dobavljači kakaa poštuju naš standard odgovorne nabave. Plan Nestlé Cocoa svake godine proširuje svoj domet s ciljem da do kraja 2025. godine pokrije 100% naše nabavke kakaa.
Naš program za ubrzavanje prihoda
Jedan od ciljeva našeg programa za pomoć u bržem ostvarivanju prihoda u okviru plana Nestlé Cocoa je spriječiti dječji rad poticanjem i podržavanjem promjena u porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima koja uzgajaju kakao kako bi zaradili dovoljno za dostojan život. Da bi se to ostvarilo, podrška se pruža kroz četiri područja: produktivnost farmi koje uzgajaju kakao, obrazovanje djece, agrošumarstvo i dodatni izvori prihodi kroz novčane poticaje. Nakon uspješne faze ispitivanja na Obali Slonovače, program za pomoć u bržem ostvarivanju prihoda u okviru plana Nestlé Cocoa bit će pokrenut u Gani.
Do sada smo kroz edukacije o tehnikama agrošumarstva, diverzifikaciji prihoda, opremanjem i subvencioniranje grupa za obrezivanje, podržavali proizvođače kakaa u povećanju produktivnosti. Porodice uzgajivača bile su uključene u lokalna štedna i kreditna udruženja u kombinaciji s edukacijom o rodnoj ravnopravnosti i poduzetništvu. To je pozitivno utjecalo na upis djece u školu i rodnu ravnopravnost jer se sve više žena uključivalo u proces odlučivanja.
Program, koji je obuhvatilo 10.000 porodica u regijama Abenguru, Ganjoa i Divo na Obali Slonovače, bit će proširen pa se procjenjuje da će do 2030. godine uključiti 160.000 porodica koje uzgajaju kakao u čitavom našem lancu opskrbe.
Dodatne informacije potražite u našem Izvještaju o napretku (pdf, 2Mb).
Tri stuba plana Nestlé Cocoa
-
Bolji uzgoj pružanje obuke i resursa kako bi se poljoprivrednicima pomoglo da poboljšaju svoje usjeve, povećaju prihode i poboljšaju život. -
Bolji život suočavanje s rizicima dječjeg rada, osnaživanje žena i poboljšanje obrazovanja kako bi zajednice napredovale. -
Bolji kakao povećanje sljedivosti opskrbnog lanca i rješavanje problema krčenja šuma.
Bolji uzgoj
Poljoprivrednicima pomažemo u poboljšanju usjeva i sredstava za život podržavajući najbolje prakse, osiguravajući resurse i potičući ih da usvoje regenerativne poljoprivredne metode. Poljoprivrednici se edukuju na terenu i uz pomoć stručnih edukatora.
Kroz naš sistem edukacije, poljoprivrednici mogu naučiti kako smanjiti bolesti usjeva, poboljšati kvalitet zrna, pomladiti plantaže i upravljati zemljištem na održiviji način. Kako bismo pomogli u diversifikaciji prihoda poljoprivrednika, osiguravamo im edukaciju i pristup uzgoju manioke i platana, stočarstvu i pčelarstvu radi proizvodnje meda.
Zadovoljni smo napretkom, a posebno promjenama u načinu uzgoja i usvajanju visokih standarda. Osnaživanje žena također je ključno za program i sjajno je vidjeti kakav je utjecaj žena u donošenju odluka u mnogim porodičnim farmama koje uzgajaju kakao.
Bolji život
Rizik od dječjeg rada u našem lancu opskrbe kakaom
Rizici vezani uz dječji rad složeno su i izazovno pitanje u našem lancu opskrbe kakaom, a na njih utječu brojni faktori poput siromaštva, demografije, obrazovanja, infrastrukture i lokalne kulture. Sarađujemo s Međunarodnom inicijativom za kakao, partnerima u lancu opskrbe i lokalnim zajednicama u Zapadnoj Africi na smanjenju rizika dječjeg rada.
Od 2012. godine ključni element u našem radu je Child Labor Monitoring and Remediation System (CLMRS) koji pomaže identifikovati djecu koja su izložena riziku, podizati svijest i osigurati mjere sanacije.
Naš rad u sklopu mjera sanacije obuhvaća osiguravanje pristupa školovanju kroz izgradnju i renoviranje škola, školski pribor i pomoć pri dobivanju izvoda iz matične knjige rođenih. Dodatne informacije o uspjesima i izazovima CLMRS-a u Obali Slonovače dostupne su u Tackling Child Labor report (pdf, 6Mb) i u Creating Shared Value and Sustainability Report 2023 (pdf, 19Mb).
Plan Nestlé Cocoa također pomaže u promjeni lanaca opskrbe kakaom izvan kompanije Nestlé. Mnoge kompanije su prihvatile naš CLMRS kao vodeći alat za borbu protiv rizika od dječjeg rada. Rad na uklanjanju rizika od dječjeg rada i pristup obrazovanju jedno su od naših 10 ključnih pitanja ljudskih prava koja su dio naših akcionih planova.
Bolji kakao
Blisko sarađujemo s direktnim dobavljačima i partnerima kako bismo pratili kakao koji nabavljamo – sve od pojedinačnih uzgajivača, i primjenjujemo prakse kao što su sadnja drveća i voćki kako bismo na taj način pomogli u borbi protiv krčenja šuma.
Povećanje praćenja u složenom lancu opskrbe kakaoom
Cilj nam je da u potpunosti možemo pratiti put nastanka naših proizvoda od kakaa - od uzgoja sirovine sve do tvornice. Naš kakao uglavnom uzgajaju mali poljoprivrednici. Zbog toga sarađujemo s poljoprivrednim udruženjima koja okupljaju više uzgajivača i pružaju praćenje i evidencije o kupovini od pojedinačnih uzgajivača.
Potpuna mogućnost praćenja omogućit će veću transparentnost i odgovornost u lancu opskrbe, kako interno tako i na nivou cijele industrije. Ovo je ključno za efikasno rješavanje rizika od dječjeg rada i krčenja šuma u proizvodnji kakaa.
Naši dobavljači Ranga 1 (pdf, 300Kb) upravljaju komercijalnim odnosima s udruženjima i većinom njihovih aktivnosti koje su u vezi s održivošću, uključujući, po potrebi, certifikat Rainforest Alliance.
Tim kompanije Nestlé direktno upravlja pojedinim aspektima što uključuje nadzor nad rasadnicima sadnica drveća, edukacije o rodnim pitanjima za kooperante i razvoj video edukacija. Subvencioniramo grupe za obrezivanje kako bismo poboljšali produktivnost i isprobali nove ideje koje naši dobavljači mogu primjenjivati u svom radu. S udruženjima želimo razviti dugoročne odnose, a nekoliko njih s nama sarađuje više od osam godina.

Uzgajanje kakaa u šumskom okruženju
Biljke kakaovca bolje rastu i daju zdravije usjeve kad se uzgajaju ispod krošnji većih stabala koje kakau pružaju sjenu
Kao dio Net Zero Roadmap dokumenta i Income Accelerator Programa potičemo poljoprivrednike da sade više šumskih stabala i voćaka kako bi zaštitili svoje usjeve od toplinskog udara i obilnih kiša. Ta stabla pomažu i u poboljšanju upravljanja vodom, lokalne bioraznolikosti, organske tvari u tlu i zadržavanju ugljika. Također mogu poslužiti kao dodatan izvor prihoda poljoprivrednicima.
Kroz plan Nestlé Cocoa širom svijeta smo podijelili 1,73 miliona sadnica drveća.

Transparentno izvještavanje o krčenju šuma
Od 2020. godine, svake godine izvještavamo o tome kako se borimo protiv krčenja šuma i kako potičemo regenerativne prakse među uzgajivačima kakaa na Obali Slonovače i u Gani.
Naš Izvještaj Towards Forest Positive Cocoa (pdf, 6Mb) dio je naše predanosti Inicijativi za kakao i šume (CFI). CFI je konzorcij 35 vodećih kompanija za proizvodnju kakaa i čokolade koje čine 85% svjetskog korištenja kakaa i predvode ga vlasti Obale Slonovače i Gane, a cilj mu je zaustaviti krčenje šuma i obnavljati šumska područja.
Uspješno smo dostigli CFI 1.0 – važnu ključnu tačku za Nestlé i druge kompanije, zainteresovane strane i vlasti koje su potpisnice inicijative – i sada se nalazimo u drugoj fazi CFI 2023–2025. Razumijemo koliko je važno ubrzati i proširiti zajednička ulaganja u prioritetne aktivnosti, najprije ulaganja u lanac opskrbe.
Naš rad s CFI-em dio je naše strategije Forest Positive pokrenute 2021. godine kako bismo dodatno uložili napore u zaustavljanje krčenja šuma u našim lancima opskrbe. Za nas Forest Positive znači korak dalje od upravljanja rizicima od krčenja šuma u našem lancu opskrbe i usmjeravanje pozitivnog utjecaja na krajeve iz kojih nabavljamo sirovine.
Šume koje rastu i posvećene zajednice
Naši napori u smanjenju krčenje šuma u šumi Kavali na Obali Slonovače pomogli su osigurati prirodnu regeneraciju 7.000 hektara i pošumljavanje skoro 1.500 hektara, dok je od toga finansijsku korist imalo 1.400 ljudi.
Druga faza projekta će se nadovezati na ovaj rad kroz:
- stimulisanje prirodne regeneracije i rehabilitacije degradiranih područja u bliskoj saradnji s lokalnim zajednicama;
- pomaganje malim poljoprivrednicima u povećanju produktivnosti, postizanju veće diverzifikacije prihoda i lakšeg dobivanja pristupa finansiranju;
- podizanje svjesti i omogućavanje lakšeg pristupa školi kako bi se zaštitila prava djece, posebno dobivanjem izvoda iz matične knjige rođenih;
- uspostavljanje transparentnijeg lanca opskrbe kakaom i kaučukom kroz povećanu mogućnost praćnja transparentnosti cijena i plaćanja proizvođačima.
Motivira me kad vidim da su uzgajivači vjeruju u prednosti ovakvog pristupa: preko 90% njih želi nastaviti s obrezivanjem, a neki su već obrezali preostali dio svoje parcele