Bilo da imate više godina radnog iskustva ili ste tek diplomirali,za Vas postoji prilika za zapošljavanje u Nestleu. Potražite poslove ovdje.
Naš put prema karbonskoj neutralnosti

Kao prehrambena kompanija, oslanjamo se na prirodno okruženje za snabdijevanje sirovinama za proizvodnju naših proizvoda. U interesu nam je osigurati da je taj lanac snabdijevanja otporan na utjecaje klimatskih promjena.
Nestlé se obavezao da će do 2050. godine postići nultu emisiju stakleničkih plinova (GHG). Ponosni smo na dosadašnji napredak, ali smo svjesni da imamo još puno posla. Do kraja prošle godine postigli smo neto smanjenje emisija GHG-a od 20,38% u odnosu na našu baznu vrijednost iz 2018. godine. Kada govorimo o našem GHG otisku, to se odnosi na emisije koje su dio našeg opsega obaveza.
Cilj nam je postići smanjenje od 50% do kraja desetljeća
Godine 2020. objavili smo Nestlé Net Zero Roadmap, sveobuhvatnu strategiju za smanjenje emisija u sva tri opsega aktivnosti kompanije Nestlé: emisije koje Nestlé stvara direktno u sklopu poslovanja (Opseg 1), emisije povezane s energijom koju kupujemo i koristimo (Opseg 2) i emisije u našem lancu vrijednosti (Opseg 3). Gotovo sve naše emisije stakleničkih plinova (~95%) potječu iz emisija Opsega 3. Mliječni sastojci i parametri vezani uz uzgoj stoke najveći su pojedinačni izvor naših emisija Opsega 3 i čine 30% ukupnih emisija stakleničkih plinova kompanije Nestlé.
Odobrili smo kratkoročne i dugoročne ciljeve smanjenja emisija temeljene na naučnim spoznajama u saradnji sa Science Based Targets inicijativom (SBTi). SBTi je potvrdio da je cilj kompanije Nestlé nulta emisija stakleničkih plinova do 2050. godine zasnovan na naučnim podacima. Ti ciljevi uključuju naše specifične ciljeve za sektor šuma, zemljišta i poljoprivrede (FLAG) za 2030. i 2050. godinu.
20
%
50
%
Karbonska neutralnost
Što radimo kako bismo smanjili emisije
Smanjenje i uklanjanje ugljika
Da bismo postigli karbonsku neutralnost, smanjujemo emisije u cijelom našem poslovanju i lancima snabdijevanja.
Surađujemo s dobavljačima, poljoprivrednicima i zajednicama kako bismo implementirali prakse regenerativne poljoprivrede s ciljem poboljšanja zdravlja tla i apsorpcije ugljika. Također ulažemo smanjenje emisija povezanih s logistikom, pakovanjem i proizvodnjom. Smanjujemo rizik od krčenja šuma procjenom naših ključnih sastojaka kako bismo osigurali da ne dolaze iz područja na kojima su krčene šume.
Dio našeg plana Net Zero Roadmap je uklanjanje ugljika putem prirodnih klimatskih rješenja. Ovi projekti se provode na područjima gdje nabavljamo sirovine, a radi se o obnovi šuma, močvara i očuvanju tresetišta. Cilj je očuvati bioraznolikost i pomoći lokalnim zajednicama te istovremeno postići mjerljiva smanjenja ugljika. Za emisije u opsegu 1 i 2, naša primarna strategija je smanjenje potrošnje energije i prelazak na 100% obnovljivu energiju na našim proizvodnim lokacijama.
Naš Net Zero Roadmap uključuje i uklanjanje ugljika. Rješenja za klimu unutar našeg lanca opskrbe bit će značajan dio našeg puta prema dekarbonizaciji, uklanjajući stakleničke plinove iz atmosfere.
Ovi projekti uklanjanja ugljika odvijaju se na područjima gdje nabavljamo sirovine i pomažemo obnovi šuma, močvara i tresetišta. Naši projekti također mogu generisati dodatne koristi za zajednice, štititi bioraznolikost i prirodne ekosisteme.
Za emisije u opsegu 1 i 2, naša primarna strategija je smanjenje potrošnje energije i povećanje udjela obnovljive energije u našim tvornicama i logističkim aktivnostima.
Progress on our roadmap to 20% reduction in greenhouse gas emissions
by 2025 and 50% reduction by 2030 and net zero by 2050
* Baseline restated due to acquisitions, divestitures, emissions factor restatements and adjusted scope
-
Regenerativna poljoprivreda Pročitajte više -
Čista umjetnost: Posađeno 2.000 novih sadnica bijelog bora koje pojedinačno mogu apsorbirati do 1.65 tona CO2 u narednom periodu Pročitajte više -
Fantastičan uspjeh projekta “Čista umjetnost”: Studenti iz BiH oslobodili 45,73TB digitalnog prostora za zeleniju budućnost PROČITAJTE VIŠE
Klimatske promjene predstavljaju sada već proživljeno iskustvo, a ne budući projekt. Za kompaniju koja toliko zavisi od poljoprivrede, kao što je Nestlé, ovo je veoma važno – čak izuzetno važno – i zato smo toliko odlučni odigrati svoju ulogu time što ćemo postati ugljično neutralni do 2050. godine.