Sort by
Sort by

Krije li se u uključivanju djece u proces kuhanja recept za njihovu zdraviju prehranu?

Nazad na objave za medije

Za djecu, svaki dan je prilika za igru, eksperimentisanje i isprobavanje novog. No, čini se da te navike ponekad jednostavno nestanu kada mališani sjednu za stol i približe se tanjiru punom hrane koja je toliko pomno spremana za njih. Šarene boje odjednom više i nisu toliko primamljive, a sve nepoznato nerijetko prouzrokuje bujicu neželjenih reakcija. Stoga se roditelji pitaju – kako najmlađima približiti bogate okuse raznovrsnih namirnica, koje u sebi kriju cijeli svemir zdravih nutritivnih sastojaka? Odgovor je jednostavan – pomozite im da prvo upoznaju taj svemir.

Najnovija naučna istraživanja ukazuju da su djeca koja učestvuju u selekciji i obradi namirnica, te pripremi jela, otvorenija za isprobavanje novih okusa. S ciljem ukazivanja na prednosti kuhanja s najmlađima, kompanija Nestlé je udružila snage sa dva poznata bh. kuhara, Miranom Karićem i Danirom Šabić. Oni su, kroz praktičan primjer, pokazali da je kuhanje s djecom idealna aktivnost za kvalitetno provođenje vremena s mališanima, posebice u današnjem brzom životnom tempu.

„Miješanje smjese za palačinke, dodavanje začina ili mjerenje sastojaka su jednostavna zaduženja koje mališani mogu ispuniti sami. Arja ima svega tri godine, ali mi je pri pripremi naših palačinaka sa špinatom definitivno pomogla. Istovremeno je probala mnogo zdravih namirnica, kako onih sirovih koje smo koristili tokom kuhanja, poput mrkve, tako i nakon što smo servirali ukusne palačinke punjene piletinom.“ istakao je Miran Karić, poznati bh. kuhar koji je u takmičenju učestvovao zajedno sa svojom kćerkom.

Nestlé Zdravo! – Miran Karić – kuhanje sa kćerkom

Djeca vole eksperimentisati s hranom, stoga u svakoj fazi djetinjstva mogu dobiti svoju ulogu u kuhinji. Bebe i mališani mogu jednostavno dodirnuti, osjetiti miris, pa čak i okusiti neke sastojke koje koristimo u kuhanju. Uz minimalnu roditeljsku kontrolu, školarci mogu lako početi guliti i rezati povrće, vagati i miješati sastojke, pa čak i kuhati hranu na šporetu. Sve to za njih ima višestruke benefite. Pored osjećaja postignuća koji se budi po kompletiranju zadataka, oni istovremeno razvijaju motoričke sposobnosti i spretnost, stiču važne cjeloživotne vještine, a sve to dok se zabavljaju i druže s vama.

Nestlé Zdravo! – Miran Karić – kuhanje sa kćerkom - palacinke

 

 

Tim špinat

„Roditelji danas imaju pristup obilju prehrambenih informacija, međutim, pravi je izazov provesti ih u svakodnevnu praksu. Najčešće im nedostaje znanja o tome kako najbolje pripremiti zdravu, a ukusnu hranu, u kojoj će djeca uživati. Zbog toga Nestlé već 9 godina u BiH sprovodi projekat Zdravo!, koji za cilj ima doprinijeti odgoju zdravijih generacija. Kroz ovaj projekat prvenstveno edukujemo djecu, roditelje i nastavnike o važnosti balansirane prehrane i fizičke aktivnosti, a potom nudimo i praktičnu podršku u vidu recepata, savjeta za kuhanje i planera jelovnika koji podupiru zdrav način života.“ istakla je Koraljka Novina Brkić, nutricionistkinja kompanije Nestlé. 

U našem regionu, dodaje Koraljka, roditelji su svjesni zdravlja, te razumiju važnost prehrane i fizičke aktivnosti za zdraviji život. Namirnice sa oznakom „bio“, vegetarijanska prehrana i fleksitarni način života sve više dobijaju na značaju, što je u skladu sa globalnim trendovima. Uz to, mnogi roditelji traže zdrava rješenja koja su ukusna i pristupačna. U korist im ide činjenica da je naša regija poznata po vrlo ukusnim tradicionalnim jelima i hrani koja se može nutritivno obogatiti kreativnošću u kuhinji. 

Tim kelj v1

 

„Sarma, primjerice, zapravo može biti izvrsan obrok, ukoliko bismo smanjili udio masti i povećali udio vlakana. Roditelji mogu kuhati sarmu s nemasnijim mesom poput puretine i s malim količinama zdravijih ulja, poput maslinovog ili repinog. Osim toga u nju mogu sakriti i neko drugo povrće ili mahunarke, a kao izvor dodatnih vlakana poslužiti je s kvinojom ili mješavinom bijele i smeđe riže.“ dodala je Koraljka

Nestlé Zdravo! – Danira Šabić – kuhanje s djecom

 U kuhinji, mašta nema granica. Upravo zbog toga se i provodi projekat Zdravo!, kao dio globalne inicijative za zdraviju djecu, koju kompanija provodi u cijelom svijetu. Samo u 2019. godini projektom je obuhvaćeno 27,2 milliona djece. U BiH se on implementira već 9 godina, u saradnji sa Atletskim Savezom BiH, i najznačajniji je projekat ove vrste u našoj zemlji. U edukaciju djece do sada je uloženo više od pola miliona KM, a važnost projekta prepoznali su i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, te Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske.