Klimatske promjene su glavni Nestléov cilj - nulta stopa emisija do 2050. godine.
Nestlé je nedavno objasnio svoje glavne prioritete klimatske promjene za Evropu, Bliski Istok i Sjevernu Afriku kako bi postigao svoj klimatski cilj nulte stope emisija do 2050. godine.
Nestlé je otkrio da su skoro dvije trećine ukupnih emisija povezane s poljoprivredom. Kako bi se borio protiv tih emisija, Nestlé će sa svojim dobavljačima promijeniti način proizvodnje hrane. Poljoprivredne prakse prelaze u regenerativnu poljoprivredu kako bi koristile prirodi i poboljšale prihode poljoprivrednika.
Ključne sirovine društva Nestlé u Evropi, Bliskom Istoku i Sjevernoj Africi su kakao, kafa i mlijeko. Stoga se Nestlé fokusira na zdrava tla, mljekarske farme nulte stope emisija, te kakao i kafu iz održivih izvora.
Marco Settembri, glavni izvršni direktor dijela društva Nestlé za područje Evrope, Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, je rekao: „Naši projekti za zdravo tlo, mljekarske farme s niskim udjelom emisija i kakaom i kafom s održivim izvorima pokazuju obećavajuće rezultate. Uvjereni smo da se ta saradnja s poljoprivrednicima i dobavljačima može proširiti kako bi se postigao naš cilj klimatske promjene - nulte stope emisija.“
Nestlé je već pokrenuo nekoliko inicijativa kako bi ostvario svoju želju za nultom stopom emisija do 2050. godine. Naprimjer:
• Kroz programe kao što su Živa tla (Living Soils) u Francuskoj i LEN (Landscape Enterprise Networks) u Ujedinjenoj Kraljevstvu, Nestlé pomaže poljoprivrednicima da upotrebljavaju manje pesticida i primjenjuju tehnike kao što su trajni zemljišni pokrivači (rekultivacijski sloj), plodored i smanjena obrada tla. Takve aktivnosti pomažu zadržati više ugljika i vode u zemlji i stvaraju zdravija tla.
• Da bi razvio mliječne proizvode koji su dobri za ljude i za planet, Nestlé će pojačati svoje aktivnosti u opskrbnom lancu mliječnim proizvodima. Cilj društva je postići mljekarske farme s nultom stopom emisija. Nestléovi projekti Klimatski prihvatljivo mlijeko (Climate friendly Mlik) u Švicarskoj i Prvo mlijeko (First Milk) u Ujedinjenom Kraljevstvu su već postigli odlične rezultate u smanjenju emisije ugljika na više od 220 mljekarskih farmi. Akcije uključuju provođenje niza boljih poljoprivrednih inicijativa, poput dužeg držanja krava, veće upotrebe lokalnog krmnog bilja i boljeg rada na zdravlju krava.
• Do 2025. godine, 100 % kakaa i kafe koje upotrebljava Nestlé biće nabavljani iz održivih izvora. Zato Nestlé sarađuje s poljoprivrednicima kako bi spriječio krčenje šuma i provodi ambiciozan plan pošumljavanja. Društvo je 2020. godine započelo javno-privatno partnerstvo za očuvanje i obnovu šume Cavally, jednog od posljednjih preostalih žarišta biološke raznolikosti na Côte d'Ivoireu (Obali Bjelokosti).
Katja Seidenschnur, direktorica za održivost društva Nestlé za područje Evrope, Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, izjavila je: „Sarađujemo s poljoprivrednicima, preusmjeravamo svoj portfolio više na proizvode na biljnoj bazi i uvodimo karbonski neutralne brendove. Isto tako preispitujemo svoje proizvodne i distribucijske procese, kao i našu ambalažu prilagođenijom reciklaži. Sve ove radnje će nam pomoći napredovati na našem putu do nule. Upotrebljavamo svoju globalnu mrežu za istraživanje i razvoj kako bismo ispunili svoje obveze klimatske promjene. Sarađujmo s cijelim lancem vrijednosti i vladama kako bismo to postigli.“
Do 2025. godine svih 800 postrojenja društva Nestlé upotrebljavat će 100-posto obnovljivu električnu energiju. U 80 tvornica od oko 130 diljem Evrope, Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, društvo se oslanja na 100-postotnu obnovljivu električnu energiju.
Naprimjer, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Nestlé instalira 25.000 solarnih (PV) panela na tri proizvodna mjesta. Proizvodit će 10 GWh električne energije godišnje i na taj će način eliminisati najmanje šest miliona kilograma emisije CO2 godišnje, što je jednako godišnjim emisijama iz skoro 1.500 ličnih automobila.